Moja kolekcja

          Odkąd pamiętam zawsze fascynowały mnie kaktusy. Kilka z nich gościło na moim okiennym parapecie. Przygodę swoją na poważnie z kaktusami rozpocząłem w 1999 roku. Wtedy zamówiłem swoje pierwsze nasiona kaktusów z rodzaju Lobivia. Był to początek mojej kolekcji. Interesowały mnie wyłącznie nasiona oznaczone numerami polowymi - czyli z informacją o ich stanowisku naturalnym oraz o kolekcjonerze, który je znalazł i sprowadził materiał do naszych kolekcji.

          Obecnie moja kolekcja to przede wszystkim rodzaj Lobivia oraz rodzaje Acanthocalycium, Echinopsis i Mediolobivia. Obejmuje ponad 4000 roślin - jest około 1000 różnych gatunków, odmian i form stanowiskowych. Wszystkie moje kaktusy pochodzą z własnych wysiewów - począwszy od roku 1999 do teraz.

          Od roku 1999 należę do Polskiego Towarzystwa Miłośników Kaktusów. Dzięki PTMK udało mi się poznać wiele ciekawych osób z kaktusowego światka w Polsce i odwiedzić wiele interesujących kaktusowych kolekcji.

          Pierwszy raz w 2002 roku odwiedziłem Czechy i kilka tamtejszych kolekcji. I tak właściwie co roku jadę do naszych południowych sąsiadów, by odwiedzić ich kolekcję i nawiązać wiele nowych znajomości z ciekawymi ludźmi.

W kolekcji
Mieczysława Burghardta

W kolekcji
Mieczysława Siwca

Z wizytą u Rudolfa Slaby

Kolekcja Otakara Potyki

           W ciągu ostatnich trzynastu lat udało mi się dziewięć razy odwiedzić kaktusy na stanowiskach naturalnych. Odwiedzając Boliwię, Argentynę i Peru widziałem w naturze większość gatunków i odmian lobiwii. Więcej na temat moich wypraw można przeczytać tutaj. Dostępna jest również lista moich numerów polowych.

Argentyna i Boliwia 2005

Boliwia 2006

Peru 2008

Artentyna 2009

Boliwia 2011

Argentyna 2013

Boliwia - Peru 2014

Peru 2016

Boliwia 2017